TÜMSO / HABERLER / Master ve Veteran Camiasına Önemli Duyuru

Master ve Veteran Camiasına Önemli Duyuru

24 Şubat 2017 tarihinde Master ve Veteran ligi faaliyetlerini icra eden bir kuruluşun yaptığı açıklamada; Master ve Veteran adı altında futbol ligleri düzenlemenin -adeta- sadece kendilerine aitmiş, diğer organizasyonların ise kendilerinin taklidiymiş gibi yapılan açıklamanın gerçeği yansıtmadığını, bu konuda oluşturulmaya çalışılan algının tamamen kamuoyunu yanıltılmaya yönelik bir çalışılma olduğunu özellikle paylaşmak isteriz.

Aynı kuruluşun ilk faaliyete başladığında ‘’dernek’’ olmasına rağmen tam 1,5 yıl kendini her ortamda ‘’federasyon’’ olarak tanıtıp kamuoyunu yanıltmış, aynı derneğin adında resmi kayıtlarda “TÜRKİYE“ ibaresi olmamasına rağmen “TÜRKİYE” kelimesi ekleyerek yanıltma faaliyetine devam etmiştir

İlgili kuruluş, 2014 yılından beri dernek statüsünde olmasına rağmen, Master ve Veteran Spor camiasına her ortamda;

  • Türkiye Master ve Veteran Federasyonu” olduklarını,
  • Türkiye Master ve Veteran Milli Takımını” kurduklarını,
  • ASKF (Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu) ve İASKF’deki (İstanbul Amatör Spor kulüpleri Federasyonu) bazı önemli yöneticilerin kendi bünyelerinde çalıştığını,
  • Bu kişilerin ve TFF İcra Kurulu üyesi, ASKF Genel başkanı, İASKF Federasyon başkanı olan Sn.Ali Düşmez’in sadece kendilerine destek verdiklerini,
  • Spor camiasındaki önemli isimleri kendi kuruluşlarında kritik görevlerin başında olduğunu,

abartılı ve çarpıtarak anlatıp, yanlış bir algı oluşturmaya çalışmış ve bunu her fırsatta lehlerine kullanmışlardır.

Bugün halen bir çok Master ve Veteran takımı, ilgili kuruluşun yarattığı yanlış algının yanılgısı içindedirler.

Dernek oldukları halde kendilerini federasyon gibi lanse etmeleri sonucu  2016 yılında incelemeye giren ilgili kuruluş, 2 ay önce mecburen apar topar belli dernekleri bir araya getirerek federasyon olmuştur. Fakat bu federasyon resmi olarak, ne TFF, nede ASKF ile resmi bir ilişkisi yoktur. İlgili kuruluş Federasyon olmalarına rağmen daha önce söyledikleri “biz federasyonuz” yalanı yüzünden, ilginçtir ki bunu haber bile yapamamışlardır.

Yine başlangıçta oluşturdukları Master veVeteran Karmasına “Milli Takım Karması” diyerek bu karmadaki sporcuları kandırmış, ilgili yerlerden gelen uyarılar yüzünden “Türkiye Milli” ibaresini kaldırmak zorunda kalarak “Master ve Veteran Karması” adını kullanmaya başlamışlardır. Fakat yanılgı içinde olan bazı yerel basının, takımların ve oyuncuların, Milli Takım ibaresini kullanmalarına da hala göz yummaktadırlar.

Kuruluşun kendisinin yaptığı bütün bu usulsüzlükleri görmezden gelip “TÜRKİYE”, ”MASTER”, ”VETERAN” gibi genel ifadelerinin sanki kendilerine aitmiş, bu tür organizasyonları başkaları yapamazmış gibi tehdit vari açıklamalarından vaz geçip, kendilerini; Master ve Veteran organizasyonu düzenleyen kuruluşlara, takımlara ve sporcularına saygılı olmaya davet ediyoruz.

Master ve Veteran organizasyonlarının kanunen TFF ‘ye ait olduğu ve kimsenin tekelinde olmadığı kanunen açıkça belirtilmiştir:

Bilindiği gibi; 2009 yılında kanunlaşan Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş Ve Görevleri Hakkında Kanun Madde 3; (1)  a) fıkrasına göre Türkiye’deki her türlü futbol faaliyetini yürütmek, düzenlemek ve denetlemek görevinin sadece TFF’e ait olduğu, TFF Futbol Statüsü Madde 72’e göre Veteranlar arasında futbol müsabakaları düzenlemek yetkisi TFF’a ait olduğu belirtilmektedir. Bu konuda TFF ile yapılan koordinasyonda  TFF’nin şu an itibarıyla master-veteran futbolu altında herhangi bir planlaması, faaliyeti bulunmadığı öğrenilmiştir.

Yine UEFA’nın 2000 yılında başlattığı, TFF’nin 2007 yılında kabul ettiği HERKES İÇİN FUTBOL-GRASSROOTS kapsamındaki 7 futbol faaliyetlerinin bir tanesi de veteran futboludur. TFF bu konuda diğer alanlarda futbol karşılaşmaları, çalışmaları yapmasına rağmen kabul ettiği alanlardan bir tanesi olan veteran futbolu kapsamında bir faaliyet düzenlememektedir.

Tüm Master ve Veteran camiasına saygılarımızla bildiririz.

www.tumso.org
www.facebook.com/turkiyemasterler
www.twitter.com/tumsorg
www.instegram.com/turkiyemasterler
www.youtube.com/tumsorg
info@tumso.org

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

LİGİMİZE 5.STAD DESTEĞİ PAŞABAHÇE SPOR KULÜBÜNDEN

Türkiye Master Süper Lig yeni sezon hazırlıklarına hızla devam ediyor. Anadolu yakası takım sayısı 24‘e …