TÜMSO / BİYOGRAFİ / Onur ARAS Kimdir?

Onur ARAS Kimdir?

HAYAT SANATTIR, HAYAT FUTBOLDUR felsefesini benimsemiş, Türkiye Master Süper Ligi takımlarından, Ataşehir Masterler başkanı Onur ARAS Kimdir?

1960 Ardahan doğumlu olan Onur Aras, babasının jandarma olması nedeniyle Anadolu’nun çeşitli illerini, özellikle Doğu ve Güneydoğu illerini tanıma imkanı buldu. Ve futbola olan  tutkusu askerlerle yaptığı futbol maçlarında başladı.

Liseyi Elazığ ve Tunceli de okudu. 1977 yılında babasının tayininin İzmire çıkması ile çok mutlu oldu çünkü bir takımda futbol oynama imkanı bulacaktı. Fakat babası ısrarla okumasını ve tahsilini tamamlamasını istiyordu.

Onur Aras’ın futboldaki dönüm noktasını belirleyen isim, rahmetli antrenör Beytullah Baliç oldu.  Futbol yeteneğini keşfettiği Onur Arası 1978 yılında İzmir Ödemiş’te düzenlenen Kaymakamlık Kupası turnuvasında takım kadrosuna dahil etti. Böylece Amatör lisansı dahi olmayan Onur Aras, profesyonel bir takımla sahaya çıkmanın mutluluğunu yaşamış oldu.

Askerlik görevini tamamlamasının ardından Özer Yurteri hoca Onur Aras’ı Bergama Spor’a aldı.

Bergama Spordaki başarısının ardından ertesi sezon Yeni Nazilli Spor’a transfer oldu. Yeni Nazilli Spor’da Ersun Yanal’la beraber top koşturup güçlü dostluk kuran Onur Aras bu dostluğunu halen sürdürmektedir.

Ayakta soldan ikinci Onur Aras, İkinci Sırada (Elinde top olan) Ersun Yanal

 

Geçirdiği talihsiz sakatlıklar neticesinde futboldan bir süre kopan Onur Aras, aklında bile olmayan Polislik mesleğinde kendini buldu. Fakat futbol sevdası Polislik mesleğinde de devam etti ve 1987 yılında Polis Gücü futbol takımında top oynama başladı. 1994 yılında tayin edildiği Ağrı’da 3.lig takımlarından Ağrıspor’da 1 sezon top oynarak profesyonel futbol yaşantısını noktalamış oldu.

Onur Aras, aktif futbol yaşamının yanında mesleğinde de aktif roller üstlendi, Polislik mesleğinde çeşitli birimlerde görev yaptı. Dönemin Kültür Bakanı Fikri Sağlar’ın yakın korumalık görevini de üstlendi.

1994 yılında Hacıbey olan ismini mahkeme kararı ile Onur olarak değiştirdi. Halkla İlişkiler mezunu olan Onura Aras okul yıllarında resim yeteneğinin olduğunu fark edince kendini sanat dünyasının içinde buldu.

Kültür bakanlığındaki görevine devam ederken kendine bir resim atölyesi açtı ve resim çalışmalarına burada devam etti. Yaptığı çalışmaları öğretim görevlileri ve akademisyenlerle paylaşan Onur Aras, ortaya koyduğu yetenek farkedilince bir çok yarışmalara katıldı ve bu esnada sanat tarihi okudu.

17 yıl aralıksız resim çalışmalarına devam eden Onur Aras, katıldığı yarışmalardan; Büyükçekmece ve Üsküdar belediyelerinin düzenlediği yarışmalarda 2.lik ve mansiyon ödülleri ve Emniyet Teşkilatından “Ressam Polis” ödülünü aldı.

Onur Aras, 33 yıllık hizmetin ardından Polislik mesleğinden emekli olduktan sonra resim sanatına profesyonel olarak devam etmeye başladı.

Onur Aras, yaptığı Türkan Şoray portresini kendisine hediye ederken.

Tüm bunların yanında tabiki futboldan kopamayan Onur Aras, 2016 yılında Üsküdar Masterler takımında top oynadıktan sonra 2017 yılında kurduğu Ataşehir Masterler takımı ile Türkiye Master Süper Liginde yer aldı.

Hayat felsefesini, HAYAT SANATTIR, HAYAT FUTBOLDUR olarak belirleyen Onur Aras’a bundan sonraki yaşamında sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler diliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Abdullah Kalafatoğlu Kimdir ?

TÜMSO Yönetim Kurulu Üyesi olan ve hayatının her dönemi futbolla yoğrulmuş Abdullah Kalafatoğlu kimdir? 1973 …