TÜMSO / SIK SORULAN SORULAR

SIK SORULAN SORULAR

Türkiye’nin Master ve Veteran spor organizasyonlarının öncü kuruluşu olan TÜMSO (Türkiye Master ve Veteran Spor Organizasyonları), tarafından düzenlenen TMSL (Türkiye Master ve Veteran Futbol Ligi) hakkında merak edilen sık sorulan soruları bir araya getirerek,bilgilenmeniz amacı ile bu sayfa oluşturulmuştur.

Soru başlıkları altında yapılan açıklamaların yetersiz kalması durumunda, aşağıdaki formu doldurarak veya kurumsal hattımızı arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.


TMSL LİGİ RESMİ BİR LİGMİDİR?

TMSL LİGİ RESMİ BİR LİGMİDİR?

Master ve Veteran Futbol Ligini resmi olarak düzenleme yetkisi sadece ASKF’nin (Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu) sorumluluğundadır. ASKF‘nin dışında çeşitli isimler altında (buna TMSL’de dahil) kurulan hiç bir lig, resmi bir lig değildir. ASKF resmi olarak Master ve Veteran Ligi organizasyonu yapmıyor olmasına rağmen sporu teşvik amacı ile diğer özel liglere desteğini vermeye çalışmaktadır. Özellikle ASKF başkanı ve TFF İcra Kurulu Üyesi olan Sn. Ali Düşmez, bu konuda oldukça hassasiyet göstererek, sporun yayılması ve gelişmesi adına çaba sarfetmektedir.

Özel şahıslar veya dernekler tarafından kurulan ligler, yaptıkları organizasyonlarla aslında kendi içlerinde bir nevi rekabet içindedirler. Her takım kendine yakın bulduğu veya keyif aldığı ligde yer alır ve tercihini kendisi yapar.

TMSL (Türkiye Master ve Veteran Süper Ligi) ‘de özel bir lig olup, yaptığı nitelikli ve kaliteli organizasyonlarla bünyesinde bulunan takımlara ulusal ve uluslararası çapta lig heyecanını yaşatmak adına çalışmalarını sürdürmektedir. 

TMSL LİGİ HANGİ YAŞ GRUPLARINI KAPSIYOR ?

TMSL LİGİ HANGİ YAŞ GRUPLARINI KAPSIYOR ?

TMSL 40+ ve TMSL 50+ olmak üzere iki ayrı lig düzenlenmektedir. Yaş sınırlamasında; futbolcunun doğum tarihindeki gün ve aya bakılmaksızın; TMSL 40+ Ligi 40 yaş ve üzeri futbolculardan, TMSL 50+ Ligi ise 50 yaş ve üzeri futbolculardan kurulu takımlar yer almaktadır.

Yaş sınırlamasında kalecilere bir ayrıcalık tanınmış TMSL 40+ Liginde 35 yaş, TMSL 50+ Liginde ise 45 yaş sınırlaması uygulanmıştır.

Detaylı bilgi için ilgili ligin müsabaka talimatlarını inceleyebilirsiniz:

TMSL 40+ LİGİ MÜSABAKA TALİMATI

TMSL 50+ LİGİ MÜSABAKA TALİMATI

HAKEM ATAMALARI NASIL YAPILIYOR ?

HAKEM ATAMALARI NASIL YAPILIYOR ?

TMSL ligindeki maçları yönetecek hakemler TFF il temsilciliği tarafından atanan resmi hakemler tarafından yönetilir. Hakemlerin ve saha komiserinin ücretleri TÜMSO tarafından ödenir.

SAHALARIN ÜCRETLERİNİ TAKIMLAR MI VERİYOR ?

SAHALARIN ÜCRETLERİNİ TAKIMLAR MI VERİYOR ?

TMSL 50+ liginde oynanan karşılaşmalar İl genelinde tek sahada yapılır ve saha ücreti TÜMSO tarafından karşılanır, takımlar saha aramak veya saha ücreti konusunda muhattap olmak durumunda kalmazlar (Örneğin; İstanbul’daki karşılaşmalar Nakkaştepe deki KOÇ tesislerinin sahasında oynanıyor).

 

TMSL 40+ liginde ise TÜMSO tarafından il genelinde anlaşma yapılan sahada takımlarımız isterlerse ücretsiz oynayabilirler (Örneğin İstanbul’da Cebeci Stadı). Fakat takımlarımız fikstür gereği ev sahibi oldukları karşılaşmaları kendi sahalarında da oynayabilirler, bu durumda saha ücretini her takım kendisi karşılamaktadır.

SORU 1

SORU 1

CEVAP 1

SORU 1

SORU 1

CEVAP 1

SORU 1

SORU 1

CEVAP 1