TÜMSO / TMSL 50+ MÜSABAKA TALİMATI

TMSL 50+ MÜSABAKA TALİMATI

TÜRKİYE MASTERLER & VETERANLAR SÜPER LİGİ

2016-2017 SEZONU | TMSL 50+ MÜSABAKA TALİMATI

1.MADDE – AMAÇ

Bu Talimat, TÜMSO (Türkiye Master Spor Organizasyonları) tarafından organize edilen 50 yaş ve üstü Master ve Veteran futbol müsabakalarının, bölgesel lig şartlarına göre gerçekleşmesi amacıyla düzenlenmiştir.

2.MADDE – TANIMLAR

Bu talimattaki tanım ve kısaltmaların açıklaması aşağıdaki belirtildiği gibi ifade edilir;

 1. TÜMSO: Türkiye Master Spor Organizasyonlarını,
 2. TMSL 50+: TÜMSO tarafından düzenlenen, 50 Yaş ve üstü futbol takımlarının yer aldığı Türkiye Master Süper Ligi’ni,
 3. Takım: 50 yaş ve üstü oyunculardan kurulu Futbol dalında faaliyeti bulunan, mevzuata uygun olarak kurulmuş Master ve Veteran futbol takımlarını,
 4. Lig: TMSL’nin il bazında oluşturduğu, en az 5 en fazla 8 takımdan oluşan ve ilgili ilin adını alan ligi (Ör: TMSL İstanbul Master Süper Ligi).

3.MADDE – SORUMLULUKLAR

A) TMSL’nin Sorumlulukları

 1. Fikstür çekimlerini, takım yetkililerinde de davet edildiği toplantıda gerçekleştirip, resmi web sitesi olan www.tumso.org sitesinde ligler başlamadan duyurusunu yapar.
 2. Takımların müsabaka esnasında ihtiyaç duyacakları FİFA onaylı orjinal süper lig maç topu, antreman topları, sağlık çantası, su, esame listesi, ve oyuncu değişim kartlarını temin eder.
 3. Tüm futbolculara ve yönetim kadrosuna TMSL lisans belgelerini hazırlar ve resmi web sitesi olan www.tumso.org sitesinde yayınlar.
 4. Karşılaşmaların yönetilmesi için TFF tarafından atanan 1 orta saha ve 2 yan hakemin teminini sağlayarak ücretini öder.
 5. Her takımın en az bir karşılaşmasını anlatımlı olarak canlı yayınlatır. Sonrasında bu videolar www.tumso.org sitesinde ve sosyal medya hesaplarında takipçilerle paylaşılmasını sağlar.
 6. Karşılaşmalarda atılan golleri, maç sonuçları ve puan durumunu resmi web sitesi olan www.tumso.org sitesinde yayınlar.
 7. TMSL disiplin kurulu tarafından değerlendirilen disiplin cezaları, usül cezaları ve kart cezalarını resmi web sitesi olan www.tumso.org sitesinde yayınlar.

B) Kulüplerin Sorumlulukları

 1. TMSL ligine veya takımlara sponsor firmaların logo ve/veya isimlerini formalarına TMSL’nin uygun gördüğü yerde bulundurur.
 2. Liginde şampiyon olan ve dereceye giren takımların Türkiye Şampiyonası için TMSL’nin uygun gördüğü tesislerde organizasyonlara katılır.
 3. TMSL’nin yazılı ve görsel medya tanıtımlarında gerek görüldüğü taktirde iştirak eder.

4.MADDE – KULÜPLERİN UYGUNLUĞU

Katılımcı kulüplerin dernek veya şirket statüsünde olmaları gerekmemekle birlikte, aşağıdaki şartlar aranmaktadır.

 1. Her kulübün; Kulüp Başkanı, Takım Teknik Direktörü, Takım Kaptanı, Sağlıkçı Personeli, Kulüp Logosu olmalı ve TMSL’ye bildirilmelidir.
 2. Katılımcı kulüp, ev sahibi olacağı müsabakalarda sahasını temin edip, fikstür çekiminden sonra en geç 1 hafta sonra TMSL’ye bildirmiş olmalıdır.

5.MADDE – FUTBOLCULARIN UYGUNLUĞU

 1. TMSL, müsabakalarda yer alacak futbolcuların kriter, yaş ve statülerini her sezon başında belirler ve ilan eder.
 2. Takımda yer alacak futbolcular ay ve gün bakılmaksızın 1967 ve öncesi doğumlu olmalıdır.
 3. Kaleciler, ay ve gün bakılmaksızın 1972 ve öncesi doğumlu olabilir. Kaleciler, kale dışında hiçbir mevkide oynayamaz.
 4. Takımların kadrolarında yabancı futbolcular bulunabilir.
 5. Müsabakaya girecek futbolcunun, temsil edeceği kulüp adına o sezon için tescil, vize işlemlerini yaptırmış ve lisansını almış ve herhangi bir sebeple müsabakaya girmekten men edilmemiş olması zorunludur.

6.MADDE – SAHANIN UYGUNLUĞU

 1. Müsabakanın yapılacağı saha doğal veya suni çim olmalıdır.
 2. TÜMSO saha temininde şartları göz önüne alarak saha ölçülerinde değişiklik yapabilir.
 3. Gece maçlarının yapılacağı saha, aydınlatma şartlarına uygun olmalı ve karşılaşmayı yönetecek resmi hakemin onayından geçmelidir.
 4. Hava muhalefeti nedeni ile karşılaşmanın oynanıp oynanamayacağı saha hakemi tarafından karar verilir.

7.MADDE – LİSANS VE TRANSFER İŞLEMLERİ

 1. Futbolcu lisansı çıkartmak için “Futbolcu Taahhütnamesi” nin imzalanmış ve 1 adet vesikalık fotoğrafla birlikte kimliğin önlü arkalı fotokopisinin çekilerek TÜMSO’ya ulaştırılması gerekmektedir.
 2. Takımların yönetim ve idari kadrosuna lisans çıkartmak için, 1 adet vesikalık fotoğraf ve kimliğin önlü arkalı fotokopisinin çekilerek TÜMSO’ya ulaştırılması gerekmektedir.
 3. TMSL ligine katılan takımların ilgili sezon için 25 Futbolcu ve 5 yönetici lisansı TMSL tarafından ücretsiz olarak çıkartılır. Daha fazla lisans çıkartmak için lisans başına 50 TL lisans çıkarma ücreti ödenmesi gerekmektedir.
 4. Devre arasında takımlar ayrıca 5 filiz lisans çıkartabilir, bu lisanslar ücretsizdir.
 5. Lisansını kaybedilmesi halinde çıkarılacak yeni lisans için, 50 TL lisans kart ve işlem ücreti talep edilir.
 6. Sezon boyunca takımlar arasında futbolcu transferi, 5 kişi ile sınırlı olarak serbesttir. Transfer olacak futbolcu, önceki kulübünden alacağı “Kulüp Muvafakatnamesi” ile birlikte 100 TL’lik lisans ve işlem ücretinin makbuzunu veya dekontunu (elden veya TÜMSO banka hesap numarasına yatırarak) TÜMSO’ya ulaştırmalıdır.

8.MADDE – MÜSABAKA KURALLARI

 1. Müsabakalar TMSL tarafından organize edilen TFF İl Hakem Kurulu tarafından atanan 1 orta hakem tarafından yönetilir.
 2. Maçlar 25 dakikalık iki devre halinde oynanır ve devre arasında 10 dakika mola verilir.
 3. Bir takım 7 (yedi) futbolcudan daha az bir kadro ile müsabakaya başlayamaz.
 4. Müsabaka başlamadan önce, müsabakada yer alacak biri kaleci olmak üzere 9 (dokuz) futbolcu ve en fazla 10 (on) yedek futbolcunun bulunduğu müsabaka isim listesinin imzalanarak hakeme ibraz edilmesi zorunludur.
 5. İlgili müsabaka statüsünde aksi belirtilmediği takdirde, müsabaka isim listesini sahaya girebilecek yönetici, bu olmadığı takdirde teknik sorumlu, yoksa antrenör veya takım kaptanı müsabaka isim listesini imzalayabilir.
 6. Müsabakadan önce ibraz edilen müsabaka isim listeleri ve futbolcu lisansları rakip takımlar tarafından incelenir ve uygunlukları (8/5) fıkrasında belirtilen kişiler tarafından imzalanarak kabul edilir. Müsabaka isim listesi veya lisanslara yönelik itiraz varsa, liste üzerinde yazı ile belirtilir ve karşı tarafa okutularak imzalattırılır.
 7. Müsabaka isim listesinde 9 (dokuz) futbolcu yazılmasına rağmen en az 7 futbolcu ile müsabakaya başlanması halinde, müsabaka isim listesinde ismi yazılı futbolculardan eksik olanlar sonradan gelerek müsabakaya dahil olabilirler.
 8. Oyuncu değişiklikleri, esame listesinde belirtilen oyuncular arasından müsabaka boyunca en fazla 10 oyuncu ile yapılır. Çıkan oyuncu tekrar oyuna giremez.
 9. Oyuncu değişiklikleri ve ihraçlar IFAB tarafından çıkarılan Uluslararası Futbol Oyun Kuralları’na uygun olarak yapılır.
 10. Resmi ve özel müsabakalarda Uluslararası Futbol Oyun Kuralları’na uygun olarak oyuncu değişikliği sayısının değiştirilmesine TMSL tarafından karar verilebilir.
 11. Futbolcular ödül seremonilerine müsabaka esnasında giydikleri forma setleriyle ve diğer kişiler ise müsabaka esnasında yer alan kıyafetle katılmak zorundadırlar.
 12. Müsabaka oynanırken sahada ev sahibi ve misafir takımlardan; TMSL tarafından lisansı çıkartılan futbolcu, yönetici ve idari kadrodan hariç hiç kimse bulunamaz.
 13. Müsabaka oynanırken sahada ev sahibi ve misafir takımlardan; TMSL tarafından lisansı çıkartılan futbolcu, yönetici ve idari kadrodan hariç hiç kimse bulunamaz.
 14. Müsabakalar suni çimde oynanacağı için suni çimde oynamaya elverişli ayakkabılar giyilmelidir.
 15. Diğer hususlarda Uluslararası Futbol Oyun Kuralları geçerlidir.

9.MADDE – TMSL LİGİNE KATILIM ŞARTLARI

2016-2017 sezonunda TMSL liginde yer almak isteyen kulüpler, aşağıda belirtilen şartları www.tumso.org sitesinde yayınlanan fikstür çekimi tarihinden en geç 1 hafta öncesine kadar yerine getirmeleri gerekmektedir.

 1. Kulüpler, “TMSL 2016-2017 Sezonu Katılım Sözleşmesi”ni imzalamış,
 2. Kulübün her futbolcusuna “Futbolcu Taahhütnamesi” ni futbolcularına imzalatmış,
 3. Kulüpte yer alan tüm sporcu ve teknik kadronun; 1 Adet vesikalık fotoğrafı Kimlik kartının (Nüfus cüzdanı veya Ehliyet) önlü arkalı fotokopisinin hazırlanmış,
 4. TMSL ligine katılım ücreti olan 5.000 TL’yi tahsilat makbuzu ile elden veya KUMBASAR REKLAM ve DIŞ TİCARET (MUSTAFA KUMBASAR) KUVEYT TÜRK,
  IBAN: TR24 0020 5000 0911 1527 4000 01
  nolu banka hesabına yatırılmış ve dekont makbuzunun TMSL’ye iletilmiş,
 5. Bu talimatta yer alan (4.) ve (5.) maddelerdeki şartların yerine getirilmiş, olması gerekmektedir.

10.MADDE – LİGLER VE FİKSTÜR

TMSL,

 1. Master ve Veteran liglerinin sayısını ve bu liglerin hangi takımlardan oluşacağını belirler.
 2. Liglerde, gruplarda ve kupalarda yer alacak kulüplerin sayılarını artırabilir veya azaltabilir.
 3. Gerek gördüğü hallerde kulüplerin güç dengelerini ve deplasman durumlarını göz önünde bulundurarak alt liglere ve gruplara ayırabilir.
 4. Ligler arasındaki yükselme ve düşme esaslarını belirler.
 5. Müsabaka statü ve fikstürlerini düzenler ve müsabakaların başlamasından önce resmi internet sitesi olan www.tumso.org adresinde ilan eder.

11.MADDE – PUAN USULÜ VE AVERAJ

 1. Takımların belirlenmiş bir fikstür gereğince birbirleriyle karşılaşarak kazandıkları puan durumlarına göre derecelendirilmelerine “Puan Usulü Sistemi” ismi verilir. Buna göre, yapılan müsabakalarda kazanan takıma 3 (üç), berabere kalan takımlara 1 (bir) puan verilir ve kaybeden takıma ise puan verilmez.
 2. Puan usulü ile yapılan müsabakalar sonunda en fazla puan kazanan takım birinci, ondan sonra gelen ikinci ve devamı olarak sıralanır.

A) Aynı puana sahip takım sayısı iki ise;

 1. Önce bu iki takımın kendi aralarında oynadıkları müsabakalardaki puan üstünlüğüne bakılır,
 2. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan eşitliği varsa bu müsabakalardaki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)
 3. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan ve gol eşitliği devam ediyorsa, genel puantajdaki gol averajına bakılır.
 4. Takımların gol averajları da eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.
 5. Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.
 6. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak tek maçlı eleme usulü uygulanacak bir müsabaka neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır.

B) Aynı puana sahip takım sayısı üç veya daha fazla ise;

 1. Bu takımların birbirleriyle oynadıkları müsabaka sonuçlarına göre yapılan puan cetveli ile kesin sonuç belirlenir. (Puan cetvelinde eşit puanlı iki veya daha fazla takım arasında oynanan müsabaka sonuçlarına tekrar bakılmaz.)
 2. Önce bu puan cetvelinde takımlar arasında puan üstünlüğüne bakılır.
 3. Puan cetvelinde puan eşitliği varsa I. bentte belirtilen puan cetvelindeki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)
 4. Gol averajı da eşit ise daha fazla gol atan takıma bakılır.
 5. Bütün bu şartlara rağmen takımların puanları ile attıkları ve yedikleri gol sayıları eşit ise genel puan cetvelindeki averaja bakılır.
 6. Genel puan cetvelindeki averajlar eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.
 7. Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.
 8. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde TMSL tarafından belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak müsabaka(lar) neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır.
 9. TMSL gerekli gördüğü hallerde, gol averajını uygulamamaya veya başka bir şekilde uygulamaya karar verebilir.

12.MADDE – ELEME USULÜ

 1. Eleme usulü, yenilenlerin elendiği ve yenenlerin birbirleriyle karşılaşması suretiyle en son galibin belirlendiği sistemdir.
 2. TMSL, müsabakaların tek veya çift maç eleme usulü üzerinden oynanmasına karar vermeye veya başka bir sisteme göre eşleştirme yapmaya yetkilidir.
 3. İlgili müsabaka statüsünde ayrıca düzenlenmediği takdirde, eleme usulüne göre oynanacak olan müsabakaların normal süresinin beraberlikle sonuçlanması halinde kazanan, penaltı vuruşları sonucunda belirlenir.

13.MADDE – MÜSABAKA TAKVİMİNİN BELİRLENMESİ

TMSL;

 1. Oynanacak her türlü müsabakanın yapılacağı saha, gün ve saati belirlemeye ve ilan etmeye,
 2. Müsabakanın başlama saatinden iki saat öncesine kadar elverişsiz hava koşulları sebebiyle müsabakanın ileri bir tarihe ertelenmesine karar vermeye,
 3. İleri bir tarihe ertelenen müsabakanın oynanacağı saha, gün ve saati belirlemeye ve ilan etmeye,
 4. Elverişsiz hava koşullarından ve hakem kararlarından doğan ertelemeler dışında, gerek gördüğü takdirde müsabakayı erteleyerek, müsabakanın oynanacağı saha, gün ve saati yeniden belirlemeye ve ilan etmeye,
 5. Resmi ve özel milli müsabakalar sebebi ile ertelenen diğer resmi müsabakaları, uygun görülecek tarih ve yerlerde oynatmaya,

14.MADDE – ELVERİŞSİZ HAVA KOŞULLARI NEDENİYLE MÜSABAKALARIN ERTELENMESİ

 1. Müsabakalar, belirlenen sahalarda ve ilan edilen saatlerde başlamak zorundadır.
 2. TMSL, elverişsiz hava koşulları dışında ancak zorlayıcı sebeplerle müsabakayı başka bir güne erteleyebilir.
 3. Elverişsiz hava ve stadyum şartları nedeni ile müsabakanın ertelenmesi halinde, TMSL tespit edeceği başka bir stadyumda müsabakanın oynanmasına re’sen karar verebilir.
 4. Kulüpler, müsabakalarını oynayacakları stadyumu ve oyun alanını, elverişsiz hava şartları da dahil olmak üzere müsabakanın tayin ve tespit edilen tarihte oynanması için hazır hale getirmek zorundadırlar.
 5. Hakem, elverişsiz hava koşulları sebebiyle müsabaka başlama saatinden iki saat veya daha az bir süre kaldıktan sonra müsabakayı erteleyebilir.
 6. Ertelemeyi gerektiren zorunlu sebeplerin bulunup bulunmadığının takdiri müsabakanın hakemine aittir.
 7. Elverişsiz hava koşulları nedeni ile gününde oynanmayan veya yarıda kalan müsabakalar TMSL tarafından ayrı bir karar alınmamış ise ertesi gün aynı yer ve saatte oynanır. Elverişsiz hava şartları nedeni ile ertesi gün de oynanmayan müsabakaların ne zaman oynanacağına TMSL tarafından karar verilir.
 8. Takımların anlaşmaları, müsabakanın ertelenmesine sebep olarak gösterilemez.
 9. Erteleme müsabakalarına, yalnızca ertelenen müsabakanın ertelendiği gün kulüplerde tescilli olan futbolcular katılabilir.
 10. Erteleme tarihinde cezalı veya idari tedbirli olup da, müsabakanın oynanacağı tarihte cezası infaz edilmiş olan kişiler, erteleme müsabakasına katılabilirler.
 11. Erteleme tarihindeki müsabakaya katılmaya hakkı olan kişiler erteleme müsabakası tarihinde cezalı veya idari tedbirli ise erteleme müsabakasına katılamazlar.
 12. Kulüplerin, futbolcularının toplu zehirlenmeleri gerekçesiyle müsabakalarının ertelenmesine ilişkin talepleri TMSL tarafından karara bağlanır.

15.MADDE – GÜVENLİK NEDENİYLE MÜSABAKALARIN TAMAMLANAMAMASI

 1. Müsabaka hakemi aşağıdaki şartların oluşması durumunda müsabakayı tatil ettiğini ilan eder.
 2. Müsabakanın, kulübün futbolcusu, yöneticisi, teknik adamları ile diğer kişilerin ayrı ayrı veya birlikte hakeme veya rakip takım futbolcu ve mensuplarına fiili eylemde bulunmaları, kavgaya veya saha olaylarına sebebiyet vermeleri ve bu eylemleri dolayısıyla müsabakanın oynanamaması veya müsabakaya devam edilmesi olanağının kalmaması,
 3. Seyircilerin, stadyum düzen veya disiplini ya da müsabakanın olağan akışı içinde oynanmasına veya güvenliğinin sağlanmasına ilişkin kuralları bireysel veya toplu bir biçimde ihlal etmeleri sonucunda müsabakanın oynanması veya müsabakaya devam edilmesi olanağının kalmaması,
 4. Ayrıca, müsabaka hakemi kulüp yöneticilerinin, kendilerine yeşil zemin içinde veya dışında sportmenliğe aykırı harekette, kişilik haklarına saldırıda, hakarette, tehditte bulunmaları, tükürmeleri veya benzeri eylemlerde bulunmaları halinde müsabakayı tatil ettiğini ilan edebilir.
 5. Bu hallerde TMSL Yönetim Kurulu, ihlali gerçekleştiren takımlardan birinin veya her ikisinin hükmen yenik sayılmasına karar verebilir. Ayrıca disiplin kurulları eylemlerin ağırlığına göre galibiyet halinde verilen puan kadar puan tenziline karar verebilirler.
 6. Müsabaka eleme usulüne göre düzenlenmişse, TMSL Yönetim Kurulu, hükmen mağlubiyet kararıyla beraber takımın o sezon için bu müsabakalardan ihracına karar verir. Bu durumda disiplin kurulu, eylemin ağırlığına göre ilgili takımın ertesi sezon aynı mahiyetteki müsabakalardan ihracına karar verebilir.
 7. TMVFL Yönetim Kurulu, (a) ve (b) fıkralarında öngörülen tüm durumlarla ilgili karar verirken, müsabakanın hakemlerinin, gözlemcilerinin, temsilcilerinin, Merkez Hakem Kurulu ve Temsilciler Kurulu Üyelerinin, Disiplin Müfettişlerinin ve ilgililerin raporlarını ve her türlü delili göz önünde bulundurur.
 8. TMSL Yönetim Kurulu, yaptığı değerlendirmede, müsabakanın tatil kararlarını uygun görmediği takdirde, maçın tekrarlanmasına veya yarıda kaldığı andaki sonucu ile tescil olunmasına karar verebilir.
 9. Bu maddede belirtilen sebeplerle aynı sezonda ikinci kez müsabakanın tamamlanamamasına sebebiyet veren takım (lar), TMSL liginden ihraç edilir.
 10. TMSL Yönetim Kurulu, müsabaka güvenliğinin yerel idareler tarafından sağlanamadığına, sağlanamayacağına veya seyirciler tarafından bozulduğuna kanaat getirdiği illerde müsabakaları oynatmamaya ve bu illerde oynanması gereken müsabakaların bir kısmını veya tamamını tedbiren başka bir ilde oynatmaya yetkilidir.
 11. Misafir takımın seyircilerinin, müsabakanın yapılacağı yerde güvenliği bozduklarına TMSL tarafından kanaat getirilir ise söz konusu kulübün deplasmanda yapacağı müsabakalarda seyircilerinin stadyuma girişleri engellenebilir.

16.MADDE – HÜKMEN YENİK SAYILMALAR

 1. Müsabakanın ilan edildiği sahaya belirlenen saatte 9 (dokuz) kişiden az bir kadro ile çıkmak ya da müsabaka esnasında herhangi bir sebeple takımın sahadaki futbolcu sayısının 6 (altı) kişiye inmesi (Bu durumda müsabakaya devam edilmez.),
 2. Kulübe tescilli olmayan veya o sezon için vizesi yapılmamış futbolcu oynatılması,
 3. Futbolcuların lisanslarının veya müsabaka isim listesinin hakeme ibraz edilmemesi sebebiyle müsabakanın oynanamaması,
 4. Futbolcuların, lisans kontrolünden sonra, hakemin futbolcuları tanımamasından faydalanarak başka bir kişiyle değiştirilmesi,
 5. Müsabaka isim listesinde, yabancı uyruklu futbolcuların veya yaş sınırlaması getirilen liglerde oyuncu uygunluğu taşımayan futbolcuların TFF tarafından belirlenmiş sayıdan fazla olması veya müsabaka esnasında bu sayıların aşılması,
 6. Herhangi bir sebeple cezalı veya idari tedbirli olan futbolcu veya futbolcuların oynatılması,
 7. Futbolcunun kendisine ait olmayan lisansı kullanması, kullanılan lisansın sahte olması veya lisans üzerinde tahrifat yapılması,
 8. TMSL’nin, müsabakalar için çıkardığı düzenleme hükümlerinin müsabaka sonucuna etki edecek şekilde ihlal edilmesi,
 9. Ertelenen müsabakalarda oynama hakkı bulunmayan futbolcunun oynatılması.

17.MADDE – PUAN SİLİNMESİ VE LİGDEN İHRAÇ

 1. Bir sezon boyunca müsabaka kıyafeti ile belirlenen ve ilan olunan saatte sahaya gelmeyen, müsabaka sahasına gelmekle beraber müsabakaya çıkmayan veya başlamış bir müsabakayı terk eden takım hakkında hükmen mağlubiyet kararı verilmekle beraber ayrıca 3 puan silinir. Böyle durumlarda ilgili kulüp, hakemlerin masrafları ile diğer masrafları ve karşı takımın zararlarını karşılamak üzere TMSL tarafından takdir edilecek tazminatı ödemek zorundadır.
 2. Bir sezon boyunca ikinci defa müsabakaya gelmeyen, müsabaka sahasına gelmekle beraber müsabakaya çıkmayan veya müsabakayı terk eden takım hakkında hükmen mağlubiyet kararı verilmekle beraber, bu takım ligden ihraç edilir ve bu müsabaka tarihinden itibaren bu takımla müsabakası olan diğer takımlar müsabakaları oynamaksızın hükmen galip gelmiş sayılırlar.
 3. Bir müsabakada hakem tarafından sahadan çıkarılmak istenen futbolcu, teknik sorumlu veya diğer akredite kişiler sahayı terk etmez ise hakem, çıkarma kararını takım kaptanına bildirir. Buna rağmen çıkarılmak istenen kişi sahadan çıkmadığı takdirde, takım kaptanına son bir ihtarda bulunur ve sonuç alınmazsa müsabakayı tatil eder. Müsabakanın tatil edilmesi halinde hükmen mağlubiyet kararı verilmekle beraber ayrıca takımın 3 puanı silinir.
 4. Müsabaka sonucunu etkilemeye yönelik eylemler, iki takımın futbolcuları tarafından yapılmışsa, her iki takım hükmen yenik sayılmakla beraber 3’er puan silinir.
 5. Puanları tenzil edilen takımların puanı bulunmuyorsa, takımlar eksi puanla devam ederler.
 6. Bu madde hükümleri çerçevesinde karar vermeye Disiplin Kurulları yetkilidir. Disiplin Kurulları’nın verdiği kararlara karşı, kararın tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde itiraz harç makbuzu ile birlikte Tahkim Kurulu’na başvurulabilir.

18.MADDE – MÜSABAKA SONUCUNU ETKİLEME

 1. Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek yasaktır. Teşvik primi verilmesi de bu kapsamdadır.
 2. Kulüpler hakkındaki müsabaka sonucunu etkileme iddialarını inceleme ve gerekli araştırmayı yapma yetkisi TMSL Disiplin Kurulu’na aittir.
 3. Disiplin Kurulu, rapora ve sair delillere dayanarak vicdani kanaatine göre karar verir.

19.MADDE – MÜSABAKA SONUÇLARININ TESCİLİ

 1. TMSL tarafından düzenlenen veya izin verilen müsabakaların sonuçları, TMSL tarafından tescil edilmeden geçerli sayılmaz.
 2. Uluslararası Futbol Oyun Kuralları’nın öngördüğü süreç içerisinde tamamlanmış müsabakaların sonuçları, hakem raporları ile tespit edilir.
 3. Kesinleşen resmi maç sonuçları tumso.org sitesinde yayınlanır.
 4. TMSL, Uluslararası Futbol Oyun Kuralları’nın öngördüğü süreç içerisinde herhangi bir nedenle tamamlanamayan müsabakaların sonuçlarını, müsabaka görevlilerinin raporlarına ve gerektiğinde yapılacak araştırmaya göre karara bağlar ve ilan eder.
 5. Müsabaka sonucunu etkileme eylemi, müsabakanın sonucunun tescilinden sonra anlaşılsa dahi tescil iptal edilir. Tescilin iptali, kulüplere herhangi bir tazminat ve sair talep hakkı vermez.

20.MADDE – MÜSABAKA HAKEMLERİ VE YETKİLERİ

 1. TMSL Ulusal lig müsabakalarında, hakem ve iki yardımcı hakem görevlendirilir.
 2. Hakemlerin görevlendirilmesi illerde bulunan İl Hakem Kurulunca yapılır.
 3. Hakem müsabaka saatinde gelmediği veya müsabaka esnasında sakatlanarak oyunu terk etmek zorunda kaldığı takdirde, Merkez Hakem Kurulu’nun o sezon için uygulama talimatı gereği, kıdemli yardımcı hakem, hakemin yerine görev yapar.
 4. Kıdemli yardımcı hakemin kim olduğunu belirlemek için klasmanına bakılır. Aynı klasmanda iseler o klasmandaki kıdemine, kıdemleri de aynı ise lisans numaralarına bakılarak küçük olan numaralı hakem kıdemli yardımcı hakem tayin edilir.
 5. Müsabaka başladıktan sonra bir yardımcı hakemin herhangi bir nedenle müsabakaya devam edememesi halinde müsabakaya bir yardımcı hakemle devam edilir.
 6. Müsabaka başlamadan önce herhangi bir nedenden dolayı bir hakem ve iki yardımcı hakemden oluşan hakem üçlüsü teşkil edilemediği takdirde müsabakaya başlanmaz.
 7. Hakemler görevlerini Uluslararası Futbol Oyun Kuralları’na ve Merkez Hakem Kurulu’nun çıkarmış olduğu Hakem, Yardımcı Hakem El Kitabı’na uygun olarak yaparlar. Ancak, görevlerini ifa ederlerken neden olabilecekleri sakatlık, zarar ve kayıplardan hukuken sorumlu tutulamazlar.
 8. Hakemlerin müsabakaların teknik sonuçları hakkındaki kararları kesindir.

21.MADDE – KADROLARA, OYUNCULARA ve LİSANSLARA YÖNELİK İTİRAZLAR

Kadrolara, oyunculara ve lisanslara yönelik itirazlar, müsabaka başlamadan önce yapılır ve müsabaka başladıktan sonra itiraz yapılamaz. Ancak ilk onbir de yer alan futbolcular açısından devre arasında eksik kadro ile sahaya çıkan, oyuncu değişikliği yapan takımlara sonradan girecek futbolcuları açısından karşı tarafın itirazı o anda hakem tarafından dinlenir ve belirlenir.

22.MADDE – ULUSLAR ARASI FUTBOL OYUN KURALLARI’NDAN KAYNAKLANAN İTİRAZLAR

Uluslararası Futbol Oyun Kurallarına aykırı hareket edilmesinden doğan bir duruma karşı yapılacak itirazların yazılı olarak ve müsabakanın yapıldığı günün ertesinden başlayarak üçüncü gün saat 12.00’ye kadar İtiraz Harcının yatırıldığına dair makbuzla TMSL’YE verilmesi zorunludur.

23.MADDE – İTİRAZ HARCI

Yapılacak itirazların incelenebilmesi için, müsabakanın yapıldığı tarihten itibaren 3 gün içersinde 150 TL’lik  itiraz harcının TMSL banka hesabına yatırılması gerekmektedir.

24.MADDE – DİĞER HÜKÜMLER

Bu talimatta yer almayan hüküm ve kararlarda, TFF talimatları esas alınır.