TÜMSO / HABERLER / TÜMSO YÖNETİM KURULUNDAN ZORUNLU AÇIKLAMA

TÜMSO YÖNETİM KURULUNDAN ZORUNLU AÇIKLAMA

Değerli TÜMSO ailesi ve Master Futbol Camiası Mensupları,
TÜMSO 2017 – 2018 futbol sezonu içerisinde 40 Yaş Üstü Türkiye Master Süper Lig olarak Marmara Anadolu, Marmara Avrupa ve Doğu Karadeniz gruplarında toplam 25 takımla bölge liglerini tamamlamış, müteakiben Antalya’da yapılan Türkiye Şampiyonası başarıyla gerçekleştirilmiştir. Aynı şekilde 2 ayrı dönem olarak 50 Yaş Üstü Türkiye Master Süper Ligi gerçekleştirilmiş ve bütün master ailesinin haklı takdirini kazanmıştır. Ayrıca Antalya’da Türkiye Master Oyunları adı altında çeşitli spor branşlarını içine alan Master Olimpiyatları kapsamında uluslararası bir organizasyon gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak başarılı bir sezonu geride bırakıp 2018-2019 sezon hazırlıklarına başlanmıştır.

Belirtmek isteriz ki TÜMSO’nun amacı; futbol ruhunu ilke edinmiş, adil, saygılı ve profesyonel bir yönetimle, spor zevkini ön plana çıkaracak şekilde kuralları belirlenmiş, hem oynayan, hem seyredenlere zevk verecek Master ve Veteran takımları için spor organizasyonları düzenlemektir. Bu amaca yönelik olarak misyonu ise; ülke genelindeki futbola gönül vermiş ve futbol oynamak isteyen Master ve Veteran takımlarını ve oyuncularını TÜMSO çatısı altında birleştirerek ulusal ve uluslararası alanda yüksek kaliteli ligler ve turnuvalar oluşturmaktır. Bu maksatla kaliteye önem veren, fair-play ruhunu ön planda tutan, etik değerleri koruyan ve centilmenlik anlayışını unutmadan sürekli kalitesi yükselen organizasyonlar yapmak, yine bu anlayışı kabul eden ve sahip çıkan personeller ile çalışmayı esas almaktadır.

TÜMSO, ülkemizdeki master futbol oluşumlarını ilgiyle izlemekte ve desteklemektedir. Bütün oluşumlara aynı mesafede olup, saygıyla karşılamaktadır. Bu anlayış ve esaslarla başarı ile tamamlanan şampiyonadan sonra 40 Yaş Üstü Türkiye Master Süper Lig Başkanı Sayın Erkan Soyyiğit kendi isteğiyle görevinden ayrılmış, kararı saygıyla karşılanmış ve yaptığı hizmetler için kendisine teşekkür edilmiştir. Kendisine veda yemeği düzenlenerek TÜMSO olarak teşekkür edilip, plaket verilmesi düşünülmüş, kendisine bu konu bildirilmiş ancak kendisi tarafından reddedilmiştir. Kararı yine saygıyla karşılanmıştır. Daha sonra Sayın Erkan Soyyiğit’in yakın çevremizdeki master camiamıza ve ligimizin tüm takımlarına yaptığı söylemler ve sosyal medyada yaptığı paylaşımlar üzüntüyle karşılanmıştır. Sayın Erkan Soyyiğit’in kurduğu ligin tanıtımını sosyal medyadan yaparken, TÜMSO yönetimini suçlayıcı ve töhmet altında bırakan sözleri, bizlere cevap hakkı doğurmuştur.

Sayın Soyyiğit’in belirttiği ‘’Belirli zafiyetlerin oluştuğu, yanlış ve kişisel bakış açısı ile camianın ruhuna uygun olmayan vizyonlar belirlendiğini, ortaya koyduğum değerlerin ve oluşturmaya çalıştığım yapının bir karşılığının olmadığını anladığımda ayrılma kararı aldım’’ ifadesi, yaklaşık bir yıl bünyesinde yer aldığı bütün TÜMSO ailesini derin yaralamıştır. TÜMSO olarak bu tür polemiklerin içinde yer almayı hiç düşünmedik ve bundan sonrada düşünmüyoruz.

Sayın Soyyiğit, 40 Yaş Üstü Türkiye Master Süper Lig Başkanı iken, ayrılma çalışmalarına başlamış, yeni bir lig kurma düşüncelerini arkadaşlarına açıklamış, TÜMSO çatısı altındaki takımlar ile görüşerek kuracağı lige davet etmiş, TÜMSO çalışanlarını kendi oluşumuna almış ve bütün bu yapılanları TÜMSO yönetimi olarak takımlardan aldığımız haberlerden henüz öğrenme şansımız olmuştur. Ayrılma kararına son derece saygı duymakla beraber bu kararını etik değerlere uygun olarak en başından beri TÜMSO yönetimine iletmemesini bütün TÜMSO ailesinin ve Master camiasının takdirine bırakıyoruz. Kararını en başından beri TÜMSO yönetimine centilmence söylemeyip kapalı kapılar arkasında çalışmalar yapan Sayın Soyyiğit’in lig başkanı olarak yapması gereken görevleri bırakıp bunlar ile uğraşmasını bütün Master camiasının takdirine sunuyoruz.

Hem sezon içinde ve hem Antalya’daki şampiyonada yeterli çabalarını göremediğimiz, bu performansına katlanmamıza rağmen, zafiyetlerin oluşmasından sezon içinde hiç bahsetmeyen Sayın Soyyiğit’in ayrıldıktan hemen sonra ilk beyanında zafiyetlerden bahsetmesinin ne anlama geldiğini herkesin görmesini isteriz. Kendisi unutmaktadır ama hatırlatalım ki lig başkanı kendisidir ve proje geliştirecek lige değer katacak bizzat kendisidir. Kendisinin yapmadığı/yapamadığı işleri TÜMSO yönetiminde bulunan değerli arkadaşlarımız yapmış ve sezon boyunca bir sıkıntı çekilmemesi sağlanmıştır.

Camianın ruhuna uygun olmayan vizyonlar belirlendiğini ifade eden Sayın Soyyiğit’e hatırlatmak isteriz ki, TÜMSO vizyonu: ‘’Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren TÜMSO, futbolun; 35 yaş üstü, 40 yaş üstü, 50 yaş üstü futbol takımlarını ve futbolcularını, salon futbolunu (Futsal), halı saha maçlarını (Minia Lig), ayak tenisini ve futbol çeşitliliği içinde yer alan diğer tüm oyunları, kurumsal yapısı içinde organize ederek ulusal ve uluslararası alanda farkındalık yaratarak kitlelere ulaştırıp kamuoyu oluşturmak.’’ şeklinde belirlenmiştir. Bugüne kadar olan tüm organizasyonlardaki başarı ve memnuniyet vizyonumuzu hakkıyla uyguladığımızın bir göstergesidir.

Yine kendisinin söylediği, ‘’oluşturmaya çalıştığım yapının bir karşılığının olmadığını anladığımda ayrılma kararı aldım’’ cümlelerinde TÜMSO ailesinde oluşturmaya çalıştığı yapının ne olduğu bilinmemektedir. Unutulmamalıdır ki TÜMSO, kendisine sunulan her yeni projeyi, her yeni fikri dikkate almakta ve değerlendirmektedir. Sayın Soyyiğit’in TÜMSO’ya sunduğu herhangi bir proje veya fikir bulunmamaktadır . Sayın Soyyiğit’in asıl ayrılma nedeni ; kendi beyanıyla, bilgisi dahilinde olan yıllık bütçenin eksi çıkması ve önümüzdeki yılda da yine karlılığın görünmüyor olmasıdır.

Sayın Soyyiğit’in açıklamaları karşısında ayrılmasının TÜMSO ailesinin geleceği için son derece hayırlı olduğu görülmektedir. Bizler her şeye rağmen, kendisine başarılar dilemekteyiz. Ancak bizi bu polemiğin içine çekmesine fırsat vermeyeceğimizin de bilinmesini isteriz. TÜMSO olarak belirlenen amaç, vizyon ve misyon doğrultusunda 2018 – 2019 sezon hazırlıklarına başlamış bulunuyoruz. Zorunlu olarak yaptığımız bu açıklamadan çok müteessiriz, umarız daha sonra yeni bir açıklama yapmak zorunda kalmayız. Bütün gücünü master ailesinden, takımlardan, futbolculardan, yöneticilerden alan TÜMSO ailesi olarak tüm master camiasına saygılarımızı sunarız.

TÜMSO Yönetim Kurulu

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

LİGİMİZE 5.STAD DESTEĞİ PAŞABAHÇE SPOR KULÜBÜNDEN

Türkiye Master Süper Lig yeni sezon hazırlıklarına hızla devam ediyor. Anadolu yakası takım sayısı 24‘e …